19.11. Světový den toalet
Tímto dnem se OSN snaží upozornit na fakt, že miliony lidí stále nemají přístup k dobrému hygienickému zázemí.
Já tento den využiji a povíme si něco o historii, současnosti a možná i budoucnosti toalet.
Historie toalet
Vše začalo už v 3. tisíciletí před naším letopočtem.
Zajímavé je srovnání starého Říma a současnosti. Napadne vás nějaká souvislost?
Římané měli toalety jako místo setkávání a povídání. I dnes se toalety využívají ke komunikaci.
Skoro na desetinu zpráv a e-mailů odpoví lidé na toaletě.
Jistě si také vybavíte z výletů po hradech tzv. prevéty. Malá místnost využívaná jako toaleta, kdy obsah padal dolů z vysoké věže. V této době vznikají první náznaky dnešních toalet, kdy se kvůli různým epidemiím začalo upouštět od hromadných toalet (chudší lidé měli hnojiště, remízky) a vznikají malé, soukromé místnůstky – prevéty.
Současnost
Nejstarší splachovací záchod dnešního typu navrhl sir John Harington v roce 1596. Šlo o záchodovou mísu s klapkou na odtoku a splachovací nádržkou.
A tady se pomalu přesuneme do současnosti k dnešním splachovacím mechanismům.
Palčivým tématem dnešní doby nejsou tolik epidemie, jako zdražování a udržitelnost. A tak se pojďme podívat, jak ulevit domácímu rozpočtu a zároveň ochránit planetu.
Malá domácí úloha
Čtyřčlenná rodina má v průměru 30 spláchnutí za den.
Běžným spláchnutím vypotřebujete až 11 litrů.
Úsporným splachováním můžete spotřebu snížit pouze na 2-3 litry.
Jestli budete platit za 60l, nebo 330l, to už je samozřejmě podstatný rozdíl.
A teď co s tím?
Nejjednodušší způsob je možnost dvou typů splachování – podle potřeby slabší, nebo silnější proud vody. Stačí nainstalovat úsporný splachovací ventil s dvojtlačítkem. Tlačítko je rozděleno na menší a větší plošku, kdy logikou věci mačkáte tlačítko podle potřeby 🙂
Existuje také varianta tzv. závěsných toalet, kdy jsou tlačítka vestavěná ve zdi. Široký výběr najdete například u našeho partnera zde.
K udržitelnosti patří i péče o toaletu
I v této oblasti zle najít ekonomické a zároveň ekologické řešení. Ocet a soda, to jsou dva hrdinové, o kterých si něco povíme.
Na běžnou údržbu nám postačí ocet a rozprašovač, při větším znečištění už se doporučuje ocet zahřát. Aby ocet nestékal rychle a mohl dostatečně dlouho působit, smíchejte ho s ekologickým jarem. Hustší emulze na stěnách déle vydrží. Do záhybů toalet můžete dát octem napuštěný toaletní papír.
Jestliže naše toaleta potřebuje zásadnější očistu, nasypejte po stěnách toalety jedlou sodu a octem z rozprašovače postříkejte. Nelekněte se, kombinace látek začne pěnit, bublat a pracovat. Dejte této hmotě čas, dříve než po hodině toaletu neoplachujte.
A jaká je budoucnost?
Swirlflush®
Patentovaný, extrémně tichý splachovací systém. Díky vodnímu víru, který při spláchnutí vznikne, je toaleta čistější s menším množstvím vody.
Rimless (NoRim)
Kouzlo těchto toalet je v tom, že nemají žádný okraj a díky tomu je hygiena toalet na mnohem vyšší úrovni. Jedinečný systém Rimless umožňuje efektivní a úsporné splachování.
Vizí do budoucnosti jsou bezdotykové mechanismy, nejrůznější funkční spršky, toalety s ekonomickým provozem splachování, samočisticími funkcemi a mnohými dalšími vychytávkami, jako například analyzováním moči i stolice.